POZAPIECKOWO — bardzo interesująco po mało znanej Antarktydzie i z wielkimi emocjami regatowymi.

Od długiego czasu prosiłam mojego syna Pawła Schroedera, by przyszedł na Zapiecek ze swoimi pasjami — zwiedzaniem świata i żeglarstwem. Jest osobą, która nie lubi publicznych wystąpień i która nie lubi mówić o sobie. W końcu zrobił mi przyjemność i zdecydował się wziąć udział w spotkaniu. I zrobił to perfekcyjnie — świetnie przygotował materiał zdjęciowo-filmowy oraz informacyjny o Antarktydzie i o regatach z Korony Rolexa.

Paweł Schroeder rocznik 1976, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (2002). Po studiach prawie na rok wyleciał do USA. Tam m.in. założył swoją firmę ale doszedł do wniosku, że jeżeli poradził sobie w Stanach to poradzi sobie także w Polsce i wrócił do kraju. Od 2004 jest przedsiębiorcą – jest właścicielem i prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Ekologicznych.

Pasję podróżniczą ma w sobie od młodych lat. Podróżować zaczął już na studiach. Jeździł wówczas po Europie autostopem. Teraz ma za sobą podróże po całym świecie.

Drugą jego pasją jest żeglarstwo a żeglować zaczął już w szkole średniej.

Bierze udział w wielu akcjach charytatywnych; m.in. współpracuje od samego początku tj. od 12. lat ze Stanisławem Kotlarczykiem, który firmuje akcję OCZY ETIOPII. Dzięki ich działaniom ponad 3100 Etiopczyków  odzyskało wzrok a to umożliwiło tym ludziom prowadzenia samodzielnego życia.

Spotkanie w klubie „Na Zapiecku w Inneko” odbyło się przy nadkomplecie chętnych. Przykro mi, że kilka osób całe dwugodzinne spotkanie odbyło na stojąco.

ANTARKTYDA — w skrócie kilka informacji:

- kontynent piąty co do wielkości (2x większy od Australii),

- najniższa zanotowana temp. –90 st. C (1983);

- najwyższa temp. + 18,3 st. C (2020);

- największa pustynia na świecie;

- 98% z 14 mln km kw. pokryte jest lodem;

- prawie nie pada deszcz (2 cm w ciągu roku);

- najzimniejszy, najbardziej wietrzny, najwyższy i najsuchszy kontynent na Ziemi;

- dyrektywa zakazuje jakichkolwiek działań o charakterze wojskowym na terenie kontynentu;

- pingwiny (kilka gatunków) spotyka się głównie na wybrzeżach kontynentu. Są one świetnymi pływakami; potrafią nurkować na głębokość ponad 500 metrów i wyskakiwać z wody wysoko w górę.

Drugą prezentacją, którą na dzisiejszy Zapiecek przygotował Paweł były regaty Morskiej Korony Rolexa. Paweł jako jeden z 10 — ciu żeglarzy w Polsce zaliczył całą KORONĘ.

Swoją opowieść zaczął od najbardziej prestiżowych regat jakimi są regaty Sydney-Hobart. Regaty te to jedne z najtrudniejszych i najbardziej znanych regat żeglarskich. Start odbywa się w Sydney drugiego dnia świąt, natomiast meta jest w Hobart na Tasmanii. Długość ok.630 Mm w linii prostej. Na trasie regat znajduje się Cieśnina Bassa, która uważana jest za jedną z najtrudniejszych tras morskich na świecie z powodu częstych sztormów, silnych prądów morskich oraz wielkich fal morskich (ponad 15 m wysokości; tu zlewają się wody 3 oceanów.

Do regat Korony Rolexa wchodzą jeszcze ROLEX FASTNET RACE oraz ROLEX MIDDLE SEA RACE.

ROLEX FASTNET RACE to jeden z najsłynniejszych wyścigów morskich, w którym do pokonania jest ponad 600 Mm wzdłuż wybrzeży Wysp Brytyjskich. Wyścig jest wymagający a jego historia tragiczna. W 1979 w uczestników biorących udział w wyścigu uderzył niespotykany o tej porze roku sztorm. Zatonęły 23 jachty a życie straciło 15 żeglarzy i 4 ratowników.

ROLEX MIDDLE SEA RACE zaliczany jest do najważniejszych zawodów morskich świata. Rozgrywany jest od 1968. Do przepłynięcia jest 608 Mm w linii prostej. Rozpoczyna się na Malcie.

Miałam wiele telefonów z gratulacjami i stwierdzeniami, że to było jedno z najlepszych zapieckowych spotkań.

Fot. P.Schroeder, Ewa Żelazny-Machura, B.Schroeder

 

 

Dodaj komentarz