POZAPIECKOWO z dr KRYSTYNĄ KAMIŃSKĄ o WITOLDZIE ANDRZEJEWSKIM
Krystyna Kamińska zabrała Zapieckowiczów do naszego teatru w latach 1960–1966 przedstawiając w bardzo interesujący sposób nie tylko losy młodego aktora Witolda Andrzejewskiego, ale także teatr ze Zbigniewem Herbertem oraz legendarnymi dyrektorami Ireną i Tadeuszem Byrskimi.
Wszyscy pamiętamy Witolda Andrzejewskiego jako kapłana diecezji zielonogorsko-gorzowskiej… ale nic lub prawie nic nie wiedzieliśmy o nim jako aktorze.
Właśnie o tym okresie życia bohatera spotkania Krystyna Kamińska w 2020 r. wydała książkę „WITOLD ANDRZEJEWSKI — aktor teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (1960–1966)”. Mimo że od wydania minęło 2 lata premiera i oficjalna promocja książki odbyła się właśnie dziś na zapieckowym spotkaniu.
Młody aktor Witold Andrzejewski często występował na scenie, choć raczej w rolach drugoplanowych (m.in. w Balladynie, Zemście, Świętoszku, Kuglarzach, Marii Stuart, Jadzi wdowie, Igraszkach trafu i miłości, Królu Edypie 0lp0.lp,… itd. ).
W 1963 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Witold Andrzejewski zdał eksternistyczny egzamin aktorski i został pełnoprawnym aktorem.
Najważniejszym dla Witolda Andrzejewskiego przedstawieniem był „Don Alvares, czyli niesforna w miłości kompanija”, w którym Witold grał tytułową rolę Don Alvaresa.
Przedstawienie było prezentowane podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych na scenie Teatru Dramatycznego i miało dużo pochlebnych recenzji.
Ostatnią rolą, przed odejściem z teatru i wstąpieniem do seminarium, Witolda Andrzejewskiego była postać Jacka Worthinga w komedii Oscara Wilde „Lord z walizki”. Aktor otrzymał za nią entuzjastyczne recenzje, m.in. od bardzo krytycznego recenzenta Bolesława Solińskiego.
Dzisiejszy zapieckowy prelegent dr Krystyna Kamińska w niezwykle interesujący sposób, pięknym językiem, okraszając słowa ciekawymi zdjęciami przystojnego aktora w scenach z wielu sztuk, przybliżyła Zapieckowiczom epizody z jego teatralnego życia.
Na zakończenie spotkania wśród Zapieckowiczów zostały rozlosowane 4 książki o Witoldzie Andrzejewskim autorstwa Krystyny Kamińskiej.
Fot. Janina Grzecznowska, Maria Potrzebowska, Barbara Schroeder