POZAPIECKOWO — 24.10.2023 Stowarzyszenie Zielony Punkt Widzenia CHROŃMY SKARBY LOKALNEJ PRZYRODY — dawna żwirownia i rzeczka Srebrna w Kłodawie.
Stowarzyszenie Zielony Punkt Widzenia z Kłodawy powstało na początku 2023. Organizacja powstała, aby mieć skuteczniejszy głos w kontaktach z władzami samorządowymi Gminy Kłodawa i dbać o dobry interes jej mieszkańców w decyzjach dotyczących rozwoju gminy.
Chcą działać dla dobra naszego wspólnego miejsca na ziemi, czyli przede wszystkim dbać o ochronę lokalnej przyrody i służyć pomocą przy podejmowaniu właściwych decyzji przez UG Kłodawa dla dobra mieszkańców. W zakresie ich działań jest edukacja ekologiczna, zagospodarowanie przestrzenne, sport i rekreacja. Choć działają krótko to już podjęli wykazali dużą aktywność. Interweniowali już w sprawie ochrony przyrody i projektów zrównoważonego rozwoju gminy Kłodawa, organizowali spotkania z lokalnymi działaczami, politykami, przyrodnikami, przeprowadzali ekspertyzy przyrodnicze, podjęli działalność na rzecz ochrony ptaków szponiastych, wzięli udział ze stoiskiem edukacyjnym w piknikach wiejskich (powiat gorzowski), zorganizowali akcję „Sprzątanie Kłodawy — żwirownia”, w ramach ogólnopolskiej akcji OPONEO, podczas której zebrali ponad 2 tony śmieci. W działaniach bardzo ich wspiera Piotr Chara — znany nie tylko w województwie, ale w Polsce i poza krajem a także Zapieckowiczom — fotografik, przyrodnik i regionalista. To on zwrócił moją uwagę, że jest pewien ważny i piękny w swojej estetyce społeczny temat, który warto zaprezentować Na Zapiecku oraz spopularyzować w gorzowskich mediach.
Na zapieckowym spotkaniu stowarzyszenie reprezentowały 4 osoby: dr Robert Piekarski (przyrodnik, ornitolog, artysta, rysownik, grafik), Mariusz Urban (ornitolog, leśnik, arborysta), Katarzyna Olejnik (architekt) oraz Jolanta Radzicka-Pedo (projektantka wnętrz).
Jak się okazało, temat ochrony przyrody jest bardzo bliski wielu osobom, którzy mimo deszczu i wiatru, gremialnie zapełnili (trzeba było rozstawiać dodatkowe krzesła) salę w Miejskim Ośrodku Sztuki.
Dr Robert Piekarski opowiedział o dotychczas podjętych przez Stowarzyszenie działaniach. Jednak to b. interesujący, profesjonalnie przygotowany film, który obejrzeli zgromadzeni, najdokładniej pokazał bogactwo ptaków, owadów czyli zasiedlony przez wiele gatunków uroczy zakątek nad rzeczką Srebrną. Zachwyciły utworzone kolonie lęgowe ultrarzadkiego i niezwykle pięknego gatunku ptaka jakim jest żołna oraz piękno całego obszaru na wyrobisku pożwirowym, o który miejscowi przyrodnicy walczą. Napotkali bowiem silny opór. Okazało się, że radni gminy przegłosowali postawienie na tym obszarze farmy fotowoltaicznej. Przedstawiony temat wywołał burzliwą dyskusję. Posypały się pomysły, co Stowarzyszenie powinno dalej robić, by uratować tą lokalną perłę przyrody.
Ważne, by film obejrzało jak najwięcej osób, bo on przemawia do każdego, kto go zobaczy.
Jak stwierdził zapieckowy gość [Elżbieta Królikowska} „to smutne, że trzeba dyskutować na takie tematy. Powinna to być oczywistość […]”
Brawa dla członków Stowarzyszenia Zielony Punkt Widzenia, za ich wielkie zaangażowanie i determinację , bo to co robią ci wrażliwi zapaleńcy, to coś niewyobrażalnie pięknego i ogromnie potrzebnego, by ochronić to co lokalnie najcenniejsze.