O piekarni „Chlebek”
Firma „Chlebek” powstała w Gorzowie Wlkp. w 1991 r., początkowo jako spółka cywilna, która w 1996 r. przekształciła się w sp. z o.o.
„Chlebek” to piekarnia, zatrudniająca 50–60 osób, w której produkcja bardzo szerokiej gamy wyrobów odbywała się niemal „na okrągło” i gdzie produkowało się większość pieczywa drogą naturalnego ukwaszenia, wzbogacanego dodatkowo białkiem pełnowartościowym, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi czy błonnikiem .
W swojej 20-letniej działalności mocno zaistniała na rynku, nie tylko lokalnie w województwie lubuskim, ale także w części województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Współpracowała z Zakładem Badawczym Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy, z prof. Zygmuntem Ambroziakiem z ZBPP w Warszawie, Akademią Rolniczą w Poznaniu oraz ze Stowarzyszeniem Rzemieślników Piekarzy RP w Warszawie.
Uczestniczyła w wielu targach, wystawach, pokazach, prezentacjach, konkursach. Zdobyła wiele nagród, medali, pucharów i wyróżnień .
Pamiętała także o tych, którym najtrudniej i właśnie do nich codziennie trafiało pieczywo w formie darowizny; m.in. do Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta czy bezpośrednio do rodzin potrzebujących pomocy.
Chlubą jej był otwarty w 2001 roku klub „Na Zapiecku” . Spotykała się w nim załoga i zaprzyjaźnione z firmą osoby z ludźmi niekoniecznie sławnymi, a interesującymi i oryginalnymi.
Produkcja chleba to z jednej strony bardzo trudne zajęcie, ponieważ technologia jest skomplikowana a i pracuje się niemal na okrągło. Ale z drugiej strony jest to zajęcie szalenie przyjemne. Odczuwalny już po wejściu do piekarni ‚ unoszący się w powietrzu zapach świeżego chleba, to najpiękniejszy zapach świata :).
Podobno ludzkość wypieka chleb od 12 tysięcy lat. Egipcjanie jako pierwsi zastosowali proces fermentacji i wprowadzili oczyszczanie mąki z zarodków w celu przedłużenia jej trwałości.
W Polsce z wypiekiem chleba wiąże się legenda. Bolesław Chrobry, jadąc na spotkanie z Ottonem III poczuł nagle miły zapach. Gospodarz domostwa, z którego zapach się ulatniał poczęstował króla chlebem. Ten zaś na pamiątkę wydarzenia nazwał miejscowość Piekarami .
W obecnych czasach, ciągłego zwracania uwagi na kalorie, zachodzi pytanie: Dlaczego powinniśmy jeść chleb? Dlatego, że dostarcza on organizmowi mnóstwa witamin (m.in. B1, B2, B6, E, kwas foliowy) oraz makro i mikroelementów (potas, fosfor, magnez, wapń, fluor, żelazo). Ponadto odgrywa szczególną rolę w sprawnym funkcjonowaniu mózgu. Mało kto wie, że choć mózg stanowi tylko 2% masy naszego ciała to zużywa 20% tlenu pochłanianego przez płuca i 20% energii zawartej w pożywieniu. Na potrzeby naszego mózgu idzie aż 40% sacharydów zawartych w pożywieniu, a takim sacharydem jest skrobia, główny składnik chleba. Skrobia, makrocząsteczka zbudowana z łańcuchów glukozy jest wolno asymilowana i wolno rozkładana do glukozy w ustroju ludzkim, co pozwala na ciągłą i jednostajną dostawę energii dla mózgu.
Brak tlenu lub glukozy w ciągu 3 min. powoduje obumarcie komórek nerwowych, neuronów. Z żywieniowego punktu widzenia to właśnie chleb i inne produkty zbożowe są najwłaściwsze dla rozwoju inteligencji.
Najzdrowsze jest pieczywo razowe, produkowane z mąki z grubego przemiału, ponieważ zawiera mikro i makroelementy oraz witaminy z okrywy owocowo-nasiennej ziarna zbóż.